Menu

Avokado Sebze midir? Meyve Midir?

Avokado Sebze midir? Meyve Midir?

Avakodo, Timsah armudu veya Amerikan armudu olarakda bilinen avakado çok faydalı besin deposu bir evet sebze midir yoksa meyve midir? Bu soru oldukça uzun bir süredir gündemdedir. Bilimsel olaraksa Plantae yani Bitkileri aleminde Lauranceae yani Defnegiller familyasında Persea cinsinde P. Americane türü olarak bilinir.

Persea americana yani namı diğer avakado’nun anavatanı Orta Meksikadır. Avakado bir ağaçta yetişir. California Avocoda Society bu türün ağaçta yetiştiğini de dikkate alıp yaptığı inceleme sonucunda meyve olarak tanımlamıştır. Küre biçiminde bir tür olan Avakadolar elips ya da armut gibi şekli vardır yeşil kırmızı ve de erguvani renktedir. Avakadoyu bıçak ile ikiye yardığınızda içerisi sarımsı ve beyazımsıdır. Bu besin çok taze tüketilmelidir. Yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Bu yüzden halk arasında sebze diyenlerde olabilimektedir. Tropik bir meyve olan avakado çok besleyicidir. O yüzden Avakado meyvedir diyoruz. Sizlerde bu tarz bir soruya mhatap olduğunuzda gönül rahatlığıyla Avakado bir meyvedir diyebilirsiniz.

Akdeniz iklimine sahip ülkemizde dahi don olmayan bölgelerde yetişebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca çok enterasandır Karadeniz bölgesinden bir ilimiz olan Rize’nin don olmayan bölgelerinde de Avakado yetiştirilebileceğine dair bilgiler vardır.

Avokado çok eski tarihlerde dahi bilinen bir besin kaynağıdır. M.Ö. 10 binli yıllarda Meksikada bir mağarada Avokado kullanımına rastlandığına dair bilgiler mevcuttur.avakado

Nasıl Dikilir? Nerelerde Yetişir?

Avakado ağacının boyu 20 metreye kadar uzayabilir ve yapraklarıda 12 ila 25 cm arasında olabilir. Avakado Orta Meksima taraflarında yetişmekte olup tropikal bir bitki olduğu için tropikal iklimin geçerli olduğu yerlerde yetişebilir. Avakado meyvesinin boyu ise 7 cm ila 20 cm arasında değişebilir ve ağırlığı da 100gr ile 1kg arasında değişmekle birlikte Avakado’nun içindeki çekirdek tohumu 5 ila 7 cm arasında değişiklik göstermektedir.

SONY DSC

Nasıl dikileceğine gelince çekirdek olarak toprağa gömebileceğiniz gibi Avakado fidanı alıp da direk dikebilirsiniz. Avokado verimine gelince ticari üretim için uğraşıyorsanız ve Avokado bahçesi ile ilgileniyorsanız hektar başına yılda ortalama 7 ton ürün alabilirsiniz ancak bu o yılın sıcaklığına ve bahçenin tropikal iklime yakınlığına göre yıllık 20 tonu da bulabilir. Türkiye şartlarında oldukça yaygın olan zeytin ile Avakado’nun verimi benzerlik gösterebilir. Örneğin bir yıl yüksek verim aldığınız Avakado bahçenizden diğer yıl düşük verim alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ceviz Yetiştiriciliği, Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği başlıklı makalemizde ceviz ağacı bakımı, ceviz ağacı dikimi ve Ceviz Ağacı Yetiştiriciliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir