Menu

Avakado ekimi ve yetiştirilmesi

Avakado, besin değeri oldukça yüksek, anavatanı Orta Amerika olan ve defnegiller ailesine mensup,çiçekli bir bitkidir. Diğer bir ismi timsah armudu olarak da bilinmektedir. Ekşimsi tada ve yağlı bir yüzeye sahiptir. Şekil itibariyle eriği andırır. Kırmızı, yeşilimsi ve hafif kızarık renklerde görülmektedir. İçi krem, sarı ya da beyazımsı renklerdedir. Yüksek oranda protein ve yağ içerir. Salata ve yemeklerde oldukça lezzetli bir şekilde yenebilir. Besleyicidir. Akdeniz iklimini sever. Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nde yetişir. Karadeniz Bölgesi’nde de Doğu Karadeniz Bölümü yetişmesi için oldukça uygundur.

Besin değeri yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bağışıklık sistemine faydalıdır. A,E vitaminleri ve B vitamini grupları yönünden oldukça da zengin içeriğe sahiptir. Bağışıklık sistemine, kabızlığa ve diğer bağışıklık sistemi hastalıklarına oldukça faydalıdır. Cilt için oldukça faydalı ve nemlendirme özelliği olan bir bitkidir. Avakado yağı cilt masajında oldukça faydalıdır.

Ağacı 20 m kadar büyüyebilir. Yaprakları 12 ile 15 cm arasında gelişir. Serin ama donsuz ortamlarda daha iyi yetişir. Yaklaşık 1 m kadar derinliğe dikilirse faydalı olur. Toprağın iyi havalandırılması gerekmektedir. Eşeyli iki  üreme özellikleri gösteren bir bittkidir. Çiçekleri açıldığında dişi özelliği gösterir ve döllenmek için gelen polenleri kabul eder. Erkek organlarda çiçek tozu saçma özelliği yoktur. Daha sonra bu işlem tersine döner erkek organlar çiçek tozu saçar, dişiler kabul etmez.

Avakado meyve vermesi için tohumdan da yetiştirilen bir bitkidir. Ağacın tohumlarının büyümesi için 4 ile 6 yıl geçmesi gerekmektedir. Evde isterseniz bir kapta çekirdeği çimlendirme yöntemiyle yetiştirilebilir. Güneş alan bölgeler bitki için faydalıdır. Nemli toprak sever. Don olaylarından uzak mevsimlerde yetiştirilmesi için idealdir. Çimlenmesi iki ay sürebilir.Eğer 3-4 haftada çimlenme gerçekleşmemişse yapraklarını budama işlemi yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde antep fıstığı faydaları nelerdir, antep fıstığı fiyatı ve antep fıstığı nasıl yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir