Menu

Ateş Dikeni Ne Zaman Dikilir?

Ateş dikeni bitkisi gülgiller ailesine ait hem yaz hem kış yeşil olan bitkilerdendir. Halk dilin de meyveleri  “köpek Elması” olarak söylenmektedir.

Boyları 3 metreye yakın uzamaktadır. Yaprakları uzun, ince ve ovaldir. Çiçekleri salkım şeklinde beyaz ve sarımtrak şekilde açarlar. Meyveleri kırmızı, koyu kırmızı, turuncu ve sarı renkli, üzüm salkımı halindedir.  Tatlı meyveleri vardır. İnsanın sağlığına en çok ta yüksek tansiyona faydaları vardır.

Ilıman olan bölgeleri çok severler. Işığı çok bol almaları gerekmektedir. Suya çok az ihtiyaç duyarlar. Yetiştirildiği topraklar da çok fazla besin aramaz. Bahçelerinize tek ya da fazla şekilde dikimini yapabilirsiniz, artıca çit elde etmek içinde kullanabilirsiniz.

   Ateş dikeni bitkisine ilkbahar ayında çiftlik gübresi verebilirsiniz. Bunun dışın da gül türlerinde kullanmakta olan sıvı veya katı gübrede ateş dikeni bitkisinin gübre ihtiyacını karşılar.

Kışın sulama yaparken musluk suyu kullanmayınız. Kullandığınız suyun oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Normal zamanda musluk suyunu kullanabilirsiniz ama direk vermeniz gerekmektedir. Ateş dikeni bitkisi suya çok ihtiyacı olan bir bitki değildir, bu yüzden yaz ayı dışında her gün sulamanıza ihtiyaç duymazlar. Sulama yaptıktan sonra saksının tabağında su birikintisi kalmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

   Ateş dikeni bitkisinin üretimi yılın her zamanında çelik alarak yapılabildiği için çok rahattır. Çeliklerin 10-15 cm uzunluğunda olması gerekmektedir. Torf perlit karışımında olan ılık alanda köklendirilmeleri gerekmektedir. Bu işlem yılın her ayında yapılar fakat ilkbahar ayında yapılırsa çeliklerin tutma olasılığı yüzde yüzdür. Ateş dikeni bitkisini tohumdan da üretebilirsiniz.  Ama çelik üretimi kadar kolay olan bir üretim şekli değildir.

   Ateş dikeni bitkisinin kökleri uzun olduğu için dikileceği saksının derin bir saksı olması gerekmektedir. Genişliği çok fazla önem taşımasa da saksının derinliği çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir