Menu

Atatürk Çiçeğinin Özellikleri

Atatürk Çiçeğinin Özellikleri

Etiketler:Atatürk, Çiçek, Atatürk Çiçeği, Atatürk Çiçeği Bakımı, Atatürk’ün Çiçeği

Atatürk Çiçeğinin Özellikleri’ni sizlere aşağıda sunmaktayız
Atatürk-çiçeği
Anavatanı Meksika ve bilimsel adı Euphorbia Pulcherrima olan Atatürk çiçeğinin dünya üzerinde pek çok ismi vardır. Aralığın sonuna doğru açmaya başlar ve genellikle yılbaşında en güzel haline bürünür. Bu yüzden, genellikle yılbaşı çiçeği olarak adlandırılır. Yılbaşı çiçeğinin yetiştirilmesi ve yaygınlaşması için çok çaba sarfeden Atatürk sebebiyle ülkemizde bu çiçeğe Atatürk çiçeği denilmektedir. Çoğunlukla göz alıcı kırmızı rengine sahip olsa da günümüzde pembe ya da krem renginde olan çeşitleri de bulunmaktadır. Çalı bitki özelliklerini taşıyanAtatürk çiçeğinin boyuılıman iklimlerde 5 metreye ulaşabilmektedir fakat soğuk bir yerde yetiştirildiğinde 1 metreyi aşmaz. Meksika kökenlidir ve  bu yüzden sürekli nemli olan toprakları ve havaları sever. Azıcık kuru kaldıklarında ölmeye başlarve bu sürede beyaz kelebekler ortaya çıkar. Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda ılıman hava koşulları olan bölgelerde bahçelerde ya da parklarda yetişebilir fakat soğuk iklimlerde saksıda yetiştirilmelidir. Kış döneminde bol bol güneş görmek ister fakat yaz mevsiminde direkt olarak güneş alan bölgeler yerine dolaylı yoldan ya da yarı yarıya güneş alan yerlerde olmalıdır.

Atatürk Çiçeğinin Bakımı

Çiçek açtığı dönemlerde üstüne sürekli su püskürterek nemli bir ortam yaratabilirsiniz. Toprağı bol gübreli olursa daha sağlıklı bir Atatürk çiçeği olarak rengi daha canlı olacaktır. Toprağının tam olarak kurumasına izin vermeden, sürekli hafif nemli kalacak şekilde sulamalısınız.

Atatürk Çiçeğinin Özellikleri Resimleri

Bir önceki yazımız olan Çiçeklerin İçerdikleri Anlamlar başlıklı makalemizde çiçek, Çiçek Anlamı ve Çiçekler Ne Anlam İçerir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir