Menu

Atatürk Çiçeği ve Bakımı

Atatürk Çiçeği ve Bakımı

Bitki sarı veya kırmızı renktedir ve çiçekler içerisinde doğa harikası olarak kabul edilmektedir. Gerçek adı pontesya olan çiçek Atatürk çiçeği adını ise ülkemizde Atatürk’ün göstermiş olduğu büyük çaba sayesinde yetiştirilmesinin başlaması ile alır.
Sulama Ve Bakımı: Bitki dolaylı ışıklar ile gelişemez, mutlaka doğrudan güneş ışığı almalıdır, güneş ışığı yapraklarının canlı ve parlak durmasına büyük fayda sağlar. Bitki özellikle aşırı güneş ışığını gören bölgelerde ışığa doğru bir eğilme içerisine girer. Bunun engellenmesi için çiçek güneş altında tutulduğunda gölge bulunan bölümlerinin belli zaman aralıkları ile değiştirilmesi gerekmektedir. ataturk-cicegiAşırı sıcak ve soğuk hava çiçeğin hem yapraklarına, hem de köklerine büyük zarar vermektedir. Hava ve mevsim değişikliklerine doğrudan maruz bırakılmamalı, kesinlikle doğal yetiştirilme özelliklerine uygun bakılmalıdır. Bitkiye yılda en az iki kes mineral ve vitamin verilmelidir, bunu çiçeğe vereceğiniz suyun içerisine karıştırarak verebilirsiniz.
Sulamada Püf Noktaları: Bitki kış aylarının başlaması ile iyi muhafaza edilmelidir ve çok az miktarda zaman zaman su verilmelidir. Çiçek özellikle yaz ve sonbahar aylarında yetişir, bu ayların dışında bulunması pek mümkün değildir. Sulama yapılırken toprağın tamamına eşit şekilde su sökülmeli ve yapraklara değil köklerine sulama yapılmalıdır. Sulamada sürekli aynı ölçü kullanılmalı, hep aynı zamanda sulanmalı bu özellik, anormal bir durum olmadığı sürece değiştirilmemelidir. Bitkinin kış aylarında tutulduğu ortamın sıcaklığı 16 derecenin altına düşmemelidir. Özellikle klorsuz su ile sulama yapılmalıdır, yani musluk suyu kullanılmamalıdır. Kış aylarında oda sıcaklığında olan su ile sulama yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sardunya Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde çiçek, saksı ve Sardunya hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir