Menu

Atatürk Çiçeği İsmi Nereden Gelir Ve Nasıl Yetiştirilir

Atatürk Çiçeği                                                      Atatürk-Çiçeği-Nasıl-Yetiştirilir

Asıl adı Ponsetya olan Atatürk Çiçeğinin bu adı alma sebebi Atatürk’ün çabaları ile ülkemizde bu çiçeğin yetişiyor olmasıdır. Çiçeğin ana vatanı Meksika olarak biliniyor. Atatürk çiçeğinin birçok farklı rengi bulunuyor ancak bu bitkilerin hepsi genetiği sonradan değiştirilmiş olanlarıdır. Orijinal Atatürk çiçeği rengi kırmızıdır.

Atatürk çiçeğinin çiçek açma dönemi

Kış aylarında Atatürk çiçeğinin kırmızı taç yaprakları arasında küçük sarı çiçekler belirmeye başlar. Bu çiçekler güzel görünmesine karşın kokusuzdur. Bitkinin sarı çiçekler açtığı dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulamadır. Bu dönemde bitkiyi fazla sulamamalısınız. İlkbaharın gelmesi ile birlikte canlılığını kaybeden bitki sadece yeşil bir sap olarak kalır. Kırmızı çiçek açması için gübrelemek gereklidir. Haftada bir gübre yapıldıktan sonra Eylül aylarına doğru bitki karanlık bir odaya alınır ve bu işlemlerden sonra Aralık ayı civarında kırmızı çiçek açmaya başlar.

Atatürk çiçeği için doğru sulama

Kış aylarında bitkiyi sularken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunuyor. Birincisi bitkiye çok fazla su vermemelisiniz. Haftada bir yeterli olacaktır. Fazlası bitkide mantar oluşumuna yol açar ve yapraklarını hızla kaybetmesine neden olur. İkinci bir nokta ise verilen suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Su soğuk ya da sıcak olursa bitki günden güne zayıflayacaktır.

Bahar aylarında ise verdiğiniz su miktarını arttırmalısınız, çünkü bitki bu dönemde daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır. Bitkiye ilkbahar aylarında haftada iki kez su vermeniz yeterli olacaktır. Arada bir toprağı kontrol ederek suya ihtiyacı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. İlkbahar aylarında bitkiye su verdikten sonra saksı tabağında su kalıyorsa bu suyu dökmeniz gerekiyor. Aksi halde bitki yine mantarlanabilir. Yaz aylarında ise 1-2 günde bir bitki toprağı kontrol edilmeli ve toprak kuru ise su verilmelidir.

Atatürk Çiçeği için uygun toprak koşulları

Atatürk çiçeği için özel bir toprak karışımına ihtiyaç yoktur. Ev bitkileri için hazırlanmış standart humuslu toprak işinizi görecektir. Bu toprakta bitkinin ihtiyacı olan bütün mineral mevcuttur ve toprak geçirgendir. Yılda bir defa bitkinin saksısını değiştirmelisiniz. Bu işlem sırasında bitkiyi daha büyük bir saksıya koymanız bitki açısından faydalı olacaktır.

Atatürk çiçeğinin bakımında dikkat edilmesi gerekenler

1- Atatürk çiçeğinin toprağı yukarıda verilen dönemlerde, dönem koşullarına göre kontrol edilmelidir. Aşırı ya da eksik sulama yapılmamalıdır.

2- Kış aylarında bitki besine çok ihtiyaç duymayacaktır. Bu yüzden kış aylarında bitkinin toprağına çok sık gübreleme yapmamalısınız.

3- Atatürk çiçeği güneşi seven bir çiçektir ve gün içerisinde sürekli güneşe ihtiyaç duyar. Ev içerisinde en ideal ortam pencere kenarlarıdır.

4- Bitkinin yaşı ilerledikten sonra çiçeklenmenin ardından Nisan ayı civarında bitki topraktan yukarıda 15-20 cm kalacak şekilde kesilmelidir.

5- Bitki çok sıcak ya da soğuk ortamlarda tutulmamalıdır.

6- Bitkinin kırmızı açması için Eylül ayından sonra karanlıkla beklemesi şarttır. Bunun için bitkiyi bir dolaba koyabilirsiniz ya da üzerine ışık geçirmeyen bir örtü örtebilirsiniz. Bitki günde en az 14 saat ışıksız kalmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hidrokültür Nedir Ve Hidrokültür İle Bitki Nasıl Yetiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir