Menu

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Olur ?

Kış aylarında çiçek açan, soğuk mevsimlerin en gösterişli çiçeğin olan Atatürk Çiçeği ipeksi bir görüntüye sahiptir. Oldukça narin olan bu çiçeğin yaprakları kırmızı, krem ve pembe renklere sahip olabilir. Atatürk Çiçeği çiçekli ise gelecek sene çiçek açmaz. Her sene çiçek açması için budanması gerekir. Serin ve gölge alanları seven çiçek Mayıs ayına kadar sulanmaya ihtiyaç duymaz fakat gün ışığından arada bir faydalanması gerekir.

Yaz aylarında düzenli sulanıp beslenmesi gerekir ve Mayıs ayına girince saksı değişikliği yapmalısınız. Sonbahara girildiğinde çiçek günde en az 14 saat karanlıkta kalmayı ister. Akşamları bitkinin üzerine siyah bir naylon örtün, sabah uyandığınızda kaldırın. Çiçeğin en güzel yanı Aralık sonunda tam yılbaşında açmasıdır. Atatürk çiçeğinin bakımı zahmetlidir, bunu unutmayın.

Çiçek için oda ısısı idealdir, yazı hafif gölgede durmalı kış aylarında ise gündüzleri bir kaç saat güneş ışınlarını almalıdır. Çiçek açtığında her gün yapraklarına su püskürtmeniz gerekir.

Photo0036

Bir önceki yazımız olan Gala Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ? başlıklı makalemizde bakımı ve sulama, gala ve gala bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir