Menu

Aspidistra Elatior Bitkisi Hakkında Bilgi

Aspidistra Elatior’lar kolay kolay piyasada bulunmaz. Modası geçmiş çiçeklerden biridir. Asparagaceae ailesinin bir üyesidir. Eskilerin deyişi ile Salon Yaprağı adı vardır.

İnsanları cezbeden tarafı güzel yapraklarıdır. Genel özelliği itibari ile dallanmaz. Toprak altındaki rizomlarından uzun uzun yapraklar verir. Kuytu köşede ve sulak yerlerde yetiştirildiğinde uzun, güneşli yerlerde yetiştirildiğinde kısa yaprakları olur. Toprağı ve suyu iyi olduğu taktirde yaprakları iri olur ve boyları 1 metreye yakın olur. Kışın -15 dereceye kadar dayanıklılıkları bulunur. Öğle vakitlerinde güneşi hiç sevmezler. Yaprakları bozulabilir. Aspidistra Elatior için yarı gölgeli bir bahçe daha uygundur.

Yaprakları tozlandığı zaman ıslak bir bez ile silebilirsiniz. Yaprak parlatıcı ise asla kullanmayın. Bitkiye zarar verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yediveren Çuhası Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Yediveren Çuhası bitkisi, Yediveren Çuhası çiçeği ve Yediveren Çuhası hakkında genel bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir