Menu

Aslan Ağzı Çiçeği için Yetiştirme Önerileri

Sinirotgiller ailesine ait olan bir bitki çeşididir. Bahçelerimizi süsleyen çiçekler arasındadır. Pembe, kırmızı, lavanta, beyaz ve sarı gibi çeşitli renklerde salkım şeklinde oluşan çiçekleri vardır. Boyutu 40-80 cm kadar uzayabilir. Çiçeğin yaprakları mızrağımsı veya oval şeklinde oluşmaktadır.  Aslan ağzı bitkisinin dallarının etrafı yoğun yapraklarla çevrilidir. Sapın çevresinde ise aslanağzı çiçekleri oluşmaktadır. Altta kalan çiçekler solarken üstte oluşan yeni tomurcuklar çiçek açmaya başlar. Dalların hepsinde bu süre uzun bir şekilde devam edebiliyor. Güneş gören alanlarda yetişen bir bitkidir.

Aslan Ağzı genel olarak ilkbahar mevsiminin ortalarında çiçeklenmeye başlar, yaz mevsiminin sıcaklığı ile birlikte çiçeklenmesi son bulur. Bulunduğu iklime ve hava koşullarına göre çiçek açma dönemi yaz ortalarına bile denk gelebilir. Eğer dallardan birindeki çiçeklerin neredeyse hepsi açtıktan sonra uç kısımdaki çiçeklerin açmasını beklemeden o dalı keserseniz bitki yeni dallar meydana getirir ve yeniden çiçek verir. Sürekli çiçek açan bir aslanağzı türlerinin büyümeleri yazın sıcağın çok yoğun olduğu bölgede ve yoğun güneş alan ortamlarda bütün yaz kalabilir. Türünün bakımına ve özelliklerine göre yazın bitimiyle yeniden çiçek vermeye başlayabilir, çiçeklenmesine uygun olan iklim yerlerinde ise bütün kış çiçek vermeyi devam ettirebilir.

Bahçelerimizde yetiştirdiğimiz aslanağzını tam gölge gören alanda değil güneşi bol gören alanlarda yetiştirilmesi çok daha uygundur. Suyunu çok iyi süzebilen toprakları severler. Gübreye genel olarak ihtiyaç duymazlar. Fideleri ilk ektiğiniz zaman çok sık sulamanız gerekmektedir. Sulama sürelerini hava koşullarına ve toprağın özelliğine uygun olarak belirlemelisiniz. Budamaları genellikle uzun süreli yaşayabilen aslanağzı türlerinde yapılabilir. Sıcaklığın yoğun yaşandığı şehirlerde yaz bitiminde, diğer bölgelerde çiçek verme süreleri bittiğinde ya da sonbahar gelince dibe yakın olacak biçimde budama yapmanız gerekmektedir ki bu nedenle bitki tekrar sağlıklı şekilde yapraklar meydana getirebilsin

Bir önceki yazımız olan Akasya Çiçeği ve Ağacının Yetiştirilmesi başlıklı makalemizde akasya ağacı nasıl kurutulur, akasya ağacı nasıl yetiştirilir ve akasya ağacı nerede yetişir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir