Menu

Aşk Merdiveni Nedir?

Aşk Merdiveni Nedir?

aşk-merdiveni

Aşk Merdiveni

Özellikle yeni çiçek bakımına başlayanlar ya da evinde doğanın eserini görmek isteyenler için oldukça uygun olan bu bitkinin bakımı son derece kolaydır. Mekân ve yer yadırgamayan aşk merdiveni, zarif ve uyumlu bir saksı çiçeğidir.

Aşk Merdiveni Bakımı

  • Güneşleneme durumunda doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan aşk merdiveni dolaylı olarak yayılan ışıklardan da yararlanır.
  • Çok fazla yer ve ısı seçmeyen bitkiyi fazla sıcak ve soğuk havalı ortamlarda bırakmak zorlayabilir. Bu sebep ile bu gibi durumlarda mekân değişikliği yapıp, daha ılık alanlara geçirilmesi tavsiye edilir.
  • Yaprakları son derece hassas olan aşk merdiveninin etrafta bulunan cisimlerle temasından sakınmanız gerekir.
  • Kış aylarında 12 derecenin altına düşen sıcaklık değerlerinde daha yüksek ısıya sahip olan alana alınması önerilir.

Sulanması

Yaz aylarında toprağının sürekli nemli olmasına özen gösterin. Fakat saksı tabağında su bulunması doğru değildir. Kış aylarında ise daha az sulama yapılıp yeterli düzeyde tutulmalıdır.

Özellikle kış aylarında musluktan akan soğuk suyun verilmesi ile bitki küsebilir. Bu sebep ile oda sıcaklığın da beklemiş olan su ile sulama yapın.

Çoğaltılması

Aşk merdiveni hem sulanması hem bakımı oldukça kolay olan bir çiçek olmasının yanı sıra çoğaltılma işlemi de son derece basittir.

Bikinin köklerinden çıkan yeni filizleri kökten ayırarak başka saksılara ekerek çoğaltma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Budama

Aşk merdiveninin budanması ise yılın belli zamanlarında sararan yapraklarının kesilmesi ile olur.

Bir önceki yazımız olan Gardenya Bitkisi başlıklı makalemizde Gardenya Bitkisi, Gardenya Bitkisinin Bakımı ve Gardenya Bitkisinin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir