Menu

Ardıç Ağacı

ardicARDIÇIN HAYATI VE ÖZELLİKLERİ

İğne yapraklılar takımından, servigiller familyasından bir ağaç türüdür. Karasal şartların ağır olduğu alanlarda, rahatlıkla yetişebilmektedir. Kuzey Yarım Kürede 60’dan fazla türe sahip olan ağaç, ülkemizde ise 7-8 türü bulunmaktadır.

Ardıç Ağacının Üremesi

Hayatının devamını başka bir canlıya borçlu olan ardıç, çetin koşullar altında dahi yetişebilmektedir. Diğer ağaçlarda olduğu gibi tohumlarını döker. Ancak, diğer ağaçlardaki gibi tohumlar toprakla karışarak çimlenmez. Ardıç kuşu tarafından yenilmesi gereken tohumların, sindirilip dışkılanması sonucunda toprağa karışan tohum çimlenmeye başlar.

Ardıç Ağacının Özellikleri ve Faydaları

Ardıç, dağlık ve karasal iklim gibi sert koşullar altında rahatlıkla yetişebilmektedir. Onun bu özelliği, konar göçebe hayat tarzını benimsemiş insanlar tarafından kutsal bir ağaç kabul edilmektedir. Çok geniş bir alanda yaşama imkânına sahip olan ağaç, kimi yerde kısa bir çalı şeklinde olabilirken, bazı yerlerde ise 10 m’yi aşan boyları ile karşımıza gelebilmektedir. Ardıç’ın büyüme hızı diğer ağaçlara göre daha yavaştır. Meyvesinden sonbaharda faydalanma imkânına sahip olan ağacın, zehirli olan meyve türlerine de sahiptir.

Ülkemizde Yaşayan Ardıç Türleri

Katran Ardıcı: Cilt hastalıkları kullanımında yaygın olan tür Trakya ve Anadolu’nun yüksek kesimlerinde bulunmaktadır.

Adi Ardıç: İdrar söktüren ardıç olarakta bilinen tür, Trakya’da yetişmektedir.

Bodur Ardıç: Besin maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra idrar söktürücü olarakta kullanılan tür, Kuzey Anadolu dağlarında yaşamaktadır.

Yüksek Ardıç: Ülkemizde en yaygın yetişen türdür. Kozalakları siyahımsı ve mavimsidir. Yüksek kesimlerde yetişmektedir.

Kokar Ardıç: Akdenizin Doğusunda ve dağlık alanlarda yetişir. Yaprakları ezildiğinde kötü kokulara maruz bırakır.

Finike Ardıç’ı: Çalımsı ve bodur ağaç şeklinde olan ardıç türü Anadolu’da yaygın şekilde görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Avokado Sebze midir? Meyve Midir? başlıklı makalemizde avakado, avakado faydası ve avakado meyvesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir