Menu

Arap Küpesi Bitkisi Hakkında Genel Bilgi

Arap Küpesi, Onagraceae ailesinin bir ferdidir. Dünyada bilinen adı Funchsia Triphylla’dır. Ülkemizde Arap Küpesi olarak bilinir. Memleketi Amerika kıtasının ortaları ve Karaibler bölgesi. Genellikle dağlık bölgelerde görünür.

Çok hızlı gelişmesi ve çok sayıda çiçek açması ile bilinir. Kış soğuklarında bile hiç durmadan çiçek açabilir. Çiçeklerinin rengi soluk kırmızı ve somon rengine benzer.

Toprağı asitli ve nötr düzeyinde, suyu iyi alabilen havadar yapıda olması gerekiyor. Ayrıca ponza taşı karıştırılmış bir toprakta çok iyi olur. Dar alanlardan hoşlanmazlar. Bu yüzden saksının çapını büyük tutmanızda yarar var. Saksının alt tarafının bir kısmını ponza taşı karıştırılmış killi bir toprak ile doldurun. Diğer üst tarafına ise 1/4 oranı olacak şekilde ponza taşı ile karıştırılmış bir kompost toprak koyun.

Sulamasını ise toprağının üst kısımlarında kuruluk gördükçe sulamalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Rudbeckia Laciniata Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Rudbeckia Laciniata bakımı, Rudbeckia Laciniata bitkisi ve Rudbeckia Laciniata çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir