Menu

Antoryum Çiçeğinin Özellikleri

ANTORYUM’u neden yetiştirmeliyim?
Evinizin salonlarına birçok çiçekten daha fazla uyum sağlayacak.
Hem çiçeği, hem yaprağıyla görüntüsü oldukça heybetli olan bu çiçeğin bakımının da zor olduğu fikrine kapılmayın. Zaten yavaş seyreden büyümesi, çiçek açması ve uzunluğunu fazla yüksek olmayacağından sizi çok zorlamayacaktır.

ANTORYUM’u nasıl yetiştirmeliyim?
Bu çiçek gün ışığını sevmez ama aydınlık onun için vazgeçilmez bir ilaçtır. Sürekli aydınlığa gelen yanları için, gelmeyen yanları ile arada bir açı değişikliği yapmanız gelişimi için iyi olacaktır.

ANTORYUM’u nasıl sulamalıyım?
Bu çiçeği sularken, diğer çiçeklerden onu ayıran yanı suyun toprağın her tarafına eşit olarak dağılması gerektiğidir.
Toprağın hiçbir zerresinde kuruluk kalmamalıdır. Bu kural kışın sizi zorlamayabilir, yaz sıcaklarıyla birlikte sulama konusunda daha dikkatli olmalısınız miktarları ile ilgili. Su kabının ölçüsünü kaçırmadan hep aynı seviyelerde verin.
Kışın yapılacak sulama ile yazın yapılacak sulamayı bir tutmamak gerekir. Her çiçeğin yazın suya daha fazla ihtiyacı vardır. Ayrıca kışın oda sıcaklığında ısınmış sulardan başka su vermeyin.

ANTORYUM’u nasıl çoğaltmalıyım?
Çiçeğini yazın son aylarıyla birlikte dökerek bahara kadar dinlenmesini tamamlar. Baharın gelmesiyle birlikte ideal olarak ‘5. ay’dan itibaren saksısını değiştirmeniz önerilir. Aynı zamanda çoğaltılması için de en uygun zamandır. Köklerinden başka bir saksıya dikerek kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Kuruyan, çürüyen çiçeklerinden budama yöntemi ile ayırmayı unutmayın. Bunu yaptığınız zaman daha gür ve verimli görüntü elde edersiniz.

antoryum-ciceginin-ozellikleri

Çok fazla uğraş vermeden evinizin havasını antoryumun kırmızı çiçekleriyle taptaze bir havaya sokmanız mümkün…

Bir önceki yazımız olan Kaktüs Çiçeği Ve Bakımı başlıklı makalemizde gübreleme yöntemi, Kaktüs Çiçeği Ve Bakımı ve saksı ve toprak seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir