Menu

Antep Fıstığı Nerelerde Ve Nasıl Yetişir

Antep Fıstığı Nerelerde Ve Nasıl Yetişir

 

antep-fistigi-nerelerde-nasil-yetisir

Antep fıstığının ana vatanı Orta Doğu’dur. Türkiye, İran, Hindistan, Suriye, Irak, Meksika gibi ülkeler Antep fıstığı yetiştiriciliğinde önde gelen ülkelerdendir. Türkiye’de ise Antep fıstığı en çok Gaziantep’te yetiştirilir. Ayrıca Kahramanmaraş, Şanlı Urfa, Diyarbakır,Siirt, Malatya, Adıyaman gibi iller de Antep fıstığı yetiştiriciliğinde önde gelen iller dendir. Antep fıstığı ağacı kısa boyludur ve çiçekleri salkım salkım dır. Antep fıstığının en dışında kırmızımsı yumuşak yapılı bir kabuk olup, onun altında ise daha sert yapılı bir başka kabuk vardır. En iç kısmında ise yeşil fıstık bulunur.

Antep fıstığı yazları sıcak ve kurak, kışların ise soğuk olduğu yerlerde yetişir. Yaz dönemlerinin uzun olduğu bölgelerde daha çok yetişme alanı bulur. Antep fıstığı yaz aylarında gelişip olgunlaşmak için uzun süren yüksek sıcaklık ister. Kış aylarında ise bir süreliğine düşük sıcaklık ister. Antep fıstığı yetiştirmek için öncelikle kavrulmamış Antep fıstığı çekirdeği ekilir. Fidanlar aşılanırsa Antep fıstığı ağacı daha iyi verime sahip olur. Yıllık ortalama olarak 10 kilo kadar Antep fıstığı verir. 10 yıldan sonra Antep fıstığı ağacının verimi daha da artar. Sıcak ve kurak iklim istediğini belirtmiş olduğumuz Antep fıstığı , yüksek sıcaklık ve kurak ortamlara aynı zamanda kışın görülen don olaylarına karşı dayanıklı olan bir bitkidir. Antep fıstığı çok fazla su ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Tabanı su tutan topraklar Antep fıstığı yetiştiriciliği için uygun değildir.

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde verilecek gübre de çok önemlidir. İlkbahar aylarında Antep fıstığı ağacına azotlu gübre verilir. Sonbahar aylarında ise fosfatlı gübre verilmesi gerekir. Eğer olanak varsa yanmış çiftlik gübresi verilmesi, Antep fıstığı ağacından alınan verimin daha iyi olması açısından daha güzel olur. Antep fıstığı yetiştirirken budama işleminin de bilinçli bir şekilde yapılması önemlidir. Bunun için budama işlemi , aşağı sarkmış olan dalların kesilmesi suretiyle yerine getirilir. Hasat zamanı geldiğinde ise eller toplama yapılır. Bu açıdan zahmetli bir iştir. Antep fıstığı son derece lezzetli bir bitkidir. Ve yukarıda anlatıldığı üzere yetiştirilmesi için özel koşullar arayan bir bitkidir.

Bir önceki yazımız olan Karanfil Nedir Karanfilin Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde karanfil, Karanfil Nedir Karanfilin Faydaları Nelerdir ve Karanfilin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir