Menu

Antep Fıstığı Nasıl Yetiştirilir?

Antep fıstığı sakız ağacıgiller ailesine mensup bir bitkidir. Kabuklu ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Yetiştiği ağaç antep ağacı olarak bilinmektedir. En çok Gaziantep ilimizde yetiştiğinden dolayı, Antep fıstığı olarak tanınmıştır. Yağlı bir yapıya sahiptir.İlaç ve tatlı yapımında oldukça sık kullanılmaktadır.Çerez olarak da bol miktarda tüketilmektedir.Vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılama yönünden oldukça faydalı bir meyvedir. Antep fıstığı,Türkiye,Türkmenistan ve İran’da bol miktarda yetiştirilmektedir. Ancak ABD’de yüksek oranda yetiştirildiği gözlemlenmiştir. Besin değeri oldukça yüksek olan bu bitki, Şanlıurfa,Siirt,Diyarbakır,Adıyaman,Kahramanmaraş illerimizde de yetiştirilmektedir. Antep fıstığı sıcak havayı sever.4 çeişidi bulunmaktadır. İran fıstığı bunların arasında en çok yetiştirilen tür olarak bilinmektedir. Meyvesi diğer türlerden daha iri olmasına rağmen, yağ oranı düşüktür. Bitki E,B ve C vitaminlerini içerir. Ağaçtaki meyveleri pembe renklidir. Geniş bir tüketim alanına sahip bitki, yüksek fiyatlara satılmaktadır. Yazların uzun, sıcak, kışların soğuk bölgelerde yetiştirilmesi bitki için uygundur. Gaziantep bu yüzden fıstık yetiştirilmesi için oldukça uygundur. Bir yıl fazla ürün verdiyse, diğer yıl daha az ürün verdiği gözlemlenmiştir. Fıstık ağacının boyu ortalama 6 metre kadardır. Üstten basık bir şekle sahiptir.

Antep fıstığı ağacının fidesi, 7 veya 8 yaşına geldiğinde aşılanır, 10-12 yaşına geldiğinde ürün alabilirsiniz. Ömrü 150 yıl kadardır. Verimsiz, kıraç topraklar yetişmesi için uygundur. Bakımı zor değildir. Budanması da oldukça kolaydır. İlk budamadan sonra her yıl budama yapılmasına gerek yoktur. Ölü dalları alıp, ağacı biçimlendirmek, yeterli olacaktır. Nisan ayı bitkinin çiçek açma ayıdır.Ağustos-eylül toplanması için idealdir.Salkımlar halinde bulunmaktadır. Silkelenerek toplanır daha sonra salkımlar kökünden kırılarak meyve elde edilir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de Zeytin Üretimi başlıklı makalemizde sofralık yeşil zeytin üretimi, zeytin üretimi aşamaları ve zeytin üretimi en fazla hangi bölgede hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir