Menu

Altın Çanlar Bitkisi Hakkında Genel Bilgi

Altın Çan ağacı, ilk bahar başlarında sarı çiçek vermesi ile tanınırlar. Çevreye adeta bir ışık saçarlar. Bir süs ağacıdır. Bu yüzden ticari değeri vardır. Aslında çalı şeklinde olsa da yinede o bir ağaçtır. Oleaceae ailesinin bir üyesidir. Forstyhia cinsindendir. İngilizcede adı golden Bells’dir. Yani Altın Çanlar’dır. Dilimize İngilizceden aynen geçmiştir.

Kışın yapraklarını dökerler.Ülkemizin hemen hemen her yerinde karasal iklimde soğuklara karşı dayanıklıdır. Bir çok meyve ağacında olduğu gibi Altın Çan’da ilk baharda yaprak vermeden önce çiçek açarlar.  Yapraklarının kenarları bazılarının düz bazılarının dişli olur. Susuzluğa dayanıklıdır. Kurak sıcak havalarda toprağı çok kurursa sulanması gerekir. -35 dereceye dayanıklıdır. Suyu isi süzdürebilen bir toprak tercihi yapılmalıdır. Dikmeden önce 1 metre derinliğinde çukur açıp, içini perlit ve ponza taşı ile terbiye edilmesi gerekiyor. Ardından dikebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kumkuat Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Kumkuat, Kumkuat bitkisi ve Kumkuat bitkisi bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir