Menu

Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri

Aloe Vera Bitkisinin Özellikleri

aloe-vera-özellikleriBilimsel açıdan bakıldığı zaman Xanthorrhoeaceae adlı bitki ailesine ait olan aloe vera, sarı çiçekler açtığı için Türkçe’de sarısabırgiller ailesine ait olan sarısabır bitkisi ya da öd ağacı olarak da bilinmektedir. Genellikle gövdesiz olan aloe vera bitkisi, diplerden düzenli olarak budanırsa en fazla 30 santim aralığında bir gövdeye sahip olabilir. Kökleri topraktan çeşitli mineralleri ve vitaminleri emmek konusunda çok gelişmiştir fakat kötü mevsim şartlarında kökleri yok olur. Bu dönemde beslenmesini yapraklarına depo ettiği jelimsi sıvıdan karşılar. 1 metreye kadar ulaşabilen yaprakları etli, kalın,kenarları dişli olarak gelişir ve insanlar genellikle yapraklarından faydalanır. Şifa verme ve güzellik sırrı olarak kullanılan yaprakların içindeki bu jeli elde edebilmek için ülkemizde de aloe vera yetiştiriciliği başlamıştır ve günden güne popülerliği artmaktadır.

Aloe Vera Bakımı

Uygun şartlar sağlandığı zaman aloe verayı yetiştirmek çok zor değildir. Humuslu ve düzenli olarak havalandırılan toprakta yaprakları hızlı ve daha dolgun olarak gelişir. Güneşi çok seven bir bitkidir ve sürekli güneş görmek ister. Çok kurak bölgelerde yaz aylarında öğle güneşine sürekli maruz kalmasını engellemek zarar görmemesi için yeterli olacaktır. Akşam saatlerinde güneş tamamen çekildiği zaman da esinti ister yani hava akımı olan bir yerde olmalıdır. Bu şartları uyguladığınız zaman düzenli sulamanın dışında aloe veranın büyümesi için ekstra bir çaba göstermeniz gerekmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Aşk Merdiveni Nedir? başlıklı makalemizde aşk merdiveni, Aşk Merdiveni Bakımı ve Aşk Merdiveni Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum yapılmış
  1. Ayşenur 5 Haziran 2017 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir