Menu

Akşamsefası Bitkisi

Akşamsefası Bitkisi

Etiketler:Akşamsefası Bitkisi, Akşamsefası nasıl yetiştirilir, Akşamsefası Bakımı

Akşamsefası bitkisi gecesefasıgiller familyasına aittir ve anayurdu Amerika kıtasıdır. Bu bitkiyi diğerlerinden ayıran özelliklerden en önemlisi bitkinin çok yıllık bir bitki olmasına rağmen bakımının tek yıllık bitkiler gibi yapılmasıdır. Akşamsefası bitkileri çok kolay üreyebilen bir bitkidir. Ektiğiniz bitkiler bir sene sonra üreyerek 10 kat fazla miktara ulaşabilirler. Bu bitkinin ekimini yaparken sık ekmeniz, büyüdükleri zaman çalıya benzer bir görüntü oluşacaktır. Bitki yumru köklü bir bitkidir. Bu yüzden kökleri oldukça sağlamdır. Aynı zamanda içi dolu, yuvarlak kesitli ve dayanıklı bir gövdesi vardır. Yaprakları yeşil renkli, kalın damarlı ve oval biçimlidir ancak yaprak uslarına doğru bu oval görünüm daha da sivrileşir.

Akşamsefası bitkileri yaz ortalarında çiçeklenmeye başlar ve sonbahar aylarında don görülene kadar çiçekli kalabilir. Sarı, kırmızı, beyaz ve pembe gibi sade renkleri olabileceği gibi bazen çizgili ve alacalıdır. Kokusuz olan akşamsefası bitki türlerinin çok nadir olarak bazıları hoş kokulu olabilirler.

Bitki adını taç yapraklarının özelliklerinden almaktadır. Akşamsefası bitkileri akşam güneş battıktan sonra yapraklarını açar ve bütün gece boyu bu yapraklar açık kalır ta ki güneşi görene kadar. Güneş açtıktan sonra bitkinin taç yaprakları kapanır ve güneşin batmasını bekler. Bazen çok bulutlu günlerde gündüzleri de bitkinin yapraklarının açık olduğuna rastlanılabilir. Bitkinin tohumları aynı karabiber tanelerine benzer ve taç yaprakların ortasında bulunur.

Akşamsefası, peyzaj bitkisi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Tarh ve duvar diplerine boylu boyunca ekebileceğiniz akşamsefası bitkilerini yetiştirmesi çok kolaydır ve çok arsız bir bitkidir. Yani siz istemeseniz de bu bitkiler orada üreyecektir.

Akşamsefası nasıl yetiştirilir?

Akşamsefası bitkileri çoğu koşulda yaşayabilir ancak güneşli ortamları ve süzek (suyu iyi geçirebilen) toprakları daha çok sever. Bitkiyi ekmek için en ideal zaman havaların yeni ısınmaya başladığı ve don olma riskinin az olduğu ilkbahar aylarıdır. Tohumları yumuşak toprağa ekmeniz sonuç alma sürecini kolaylaştıracaktır. Bitki tohumları ekildikten sonra 2 ile 4 hafta arası bir sürede çimlenir. Daha kolay büyümesini istiyorsanız bitkinin yumru kök kısmını sonbahar aylarında söktükten sonra kuru ve serin bir yerde muhafaza ederek ilkbahar aylarında tohumu eker gibi ekebilirsiniz. Bu sayede çiçek çok daha kolay çimlenebilir ve daha kısa sürede çiçek açar. Akşamsefası bitkileri her çiçekten birkaç tohum döker ve bu sayede çok çabuk üreyebilir. Aşırı üremesinin önüne geçmek için istenmeyen tohumlar çimlendikten sonra çiçek açmadan sökülmelidir. Yoksa bütün bahçeniz akşamsefası istilasına uğrayabilir.

Akşamsefası Bitkisi Resimleri

Bir önceki yazımız olan Menekşe başlıklı makalemizde Menekşe, menekşe bakımı ve Menekşe Çoğaltma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir