Menu

Akasya Çiçeği ve Ağacının Yetiştirilmesi

Baklagiller ailesine üye olan bir bitki çeşididir akasya çiçeği.  Genellikle yeşil yapraklı, dikenli ağaç türlerine verilen bir isimdir. Yarı tropikal ve sıcak ılıman bölgelerde kendi kendine yetişen 600 çeşidi vardır. Salkım ağacı olarak da söylenen küçük yapraklı dalları sarkık bir şekilde ve çiçekleri salkım halinde olan 9-10 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır aynı zamanda.  Türkiye de genellikle yol kenarların da parklar da veya bahçelerimiz de yetiştirilmektedir. Kokusu ve görüntüsü muhteşem olduğu için süs bitkisi olarak yetiştirilen bitkilerimiz arasındadır.

Birbirinden farklı birçok şekilleri olan akasya bitkisinin çiçekleri genel olarak kırmızı, beyaz ve sarı renklerinde olurlar. Top ya da başak şeklindedirler. Erkek organları fazla sayıda ve çıkıntılı biçimdedirler. Yaprakları, bazılarında tüysü bileşik bazılarında ise yeşil lam şeklinde yaprak sapı halindedir. Bu özellikleri sayesinde bitkilerin terleme oranı yoğun ölçüde azalma gösterir. Çoğu akasya cinsi bahçeleri süsleyen bitkiler arasındadır.  Akasya nefes darlığına ve astım hastalığına çok faydalı bir bitki türüdür. Hafif mikropları öldürme özelliği ve safrayı arttırma özelliği de vardır. Akasya ağacının yaprakları ve çiçeklerinin kurutulmuş bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Kurutulmuş akasya yaprağı kaynatılıp içildiği takdir de vücudu terletir ve soğuk algınlığını önler. Akasya çiçeğinin suda kaynatılmış olarak vücudumuza rahatlık hissi veren ve zihnimizde ki yorgunluğu almaya yaran çayını elde edebilirsiniz. Yapraklarını çok miktarda almamaya özen gösterin aksi takdir de küçük çaplı zehirlenmelere yol açabilir.

Birçok değişik çeşidi olan akasya ağacının bazı cinslerinden zamk elde edilmektedir. Deri ürünlerinin işlenmesin de, tıp alanında ve kumaş boyamacılığın da kullanılan kadı hindi maddesi de akasya ağacının bazı cinslerinin odununun suda kaynatılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Açelya Çiçeğinin Bakımı başlıklı makalemizde açelya çiçeği, açelya çiçeği bakımı ve açelya çiçeğinin bakımı nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum
  1. Uğur ercan 17 Ağustos 2016 / Cevapla
  2. sezgin 14 Aralık 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir