Menu

AĞAÇLARIN FAYDALARI

AĞAÇLARIN FAYDALARI

 

agaclarin-faydalari

Günümüz için yazılması gereken en gerekli makale konulardan biridir. Çünkü şehirleşmiş yerleşkelerden dolayı her taraf beton kaplı olduğundan insanların daha çok nereye değer vermelerinin gerekmesine neden olacak bir konu. Ağaçlarımız bizim hayatta olmamızın sebeplerinden biri. Oksijen almamıza yardımcı olurlar. Gündüzleri oksijen üretip geceleri karbondioksit sağlıyorlar. Ağaçlardaki yeşil yapraklar fotosentez yaparak oksijen üretirler. Havadaki kötü maddeyi iyi maddeye dönüştürürler. Temiz havada yaşamamızı sağlıyorlar. Ağaçlarımız havamızı temiz tutmasını sağlıyor.

Atmosferimizde ki pis kokuları, nitrojen, karbondioksit, sülfür ve ozon elementlerini emerek havayı temiz tutarlar. Yaz geldiği zaman buram buram terliyoruz serinlemek için çaba sarf ediyoruz. Ağaçlarımız yazın bizi gölgelerinde hem korur hem de havanın esmesinde büyük fayda sağlar buda bizi az da olsa rahat etmemizi sağlıyor. Bir doğal afet olarak bilinen toprak kayması yani erozyonu engeller. Ağaçların kökleri sayesinde toprak kayması engelleniyor. Depremleri de kökleri sayesinde depremi az da olsa etkisini azaltır. Ağaçlarımız tek bize değil herkese faydası vardır. Ağaçların herkese faydası vardır. Tek insanlara faydası yok hayvanlara da faydası var.

Ağaçlar en kötüsü hayvanlara yuva oluyor. Yiyecek veriyor. Meyve veriyor. Bu sayede dünyadaki her çeşit canlı ağaçlarımızdan faydalanıyor. Ağaçların en güzel gözle görebildiğimiz somut olaylardan biri de mevsim geçişlerindeki gösterişleri. İlkbaharda dallarında açtıkları rengarenk yapraklar, sonbaharda yaprakların git gide kurumasıyla o zaman aralığında sonbaharı temsil edecek renklere bürünmesi olağan dışı çok hoş görüntüler. Ağaçlar, insanoğlu için hayvanlar için ve birçok dünya üzerinde yaşayan canlılar için yaşama kaynakları. Özellikle oksijen, karbondioksit konusunda. Şöyle bir şey diyeyim 4 dönümlük arazi üzerine ekilmiş ağaç grubu 18 bin kişinin yıllık oksijen üretimini sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Elma Bakımı Nasıl Yapılmalıdır başlıklı makalemizde Bakım Nasıl Yapılır, Elma Bakımı ve Elma Bakımı Nasıl Yapılmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir