Menu

Ağaçlarda Budama

Ağaçlarda Budama

agaclarda-budama

Toprağın işlenmesi, kaliteli tohumlar kullanılması kadar düzenli aralıklarla bakım yapılması da ağaçlar için gereklidir. Özellikle meyve ağaçlarında daha fazla verim alabilmek için toprağın sadece işlenmesi değil aynı zamanda ağaçların da doğru şekilde budanması gerekir. Ağaçlarda budama işlemi öncelikle eğitim alan kişilerin yapması gereken bir işlemdir. Kendi başınıza yapacağınız işlemler ağacın güçsüz kalmasına neden olabilir. Bunun yerine bilen kişilerden yardım almak hem ağacın sağlıklı kalmasını sağlar hem de ağaçlarınızdan daha fazla verim almanıza yardımcı olur. Düzenli olarak her yıl ağaçların budanması gerekir. Bu sayede daha kaliteli meyveler yetiştirebileceğiniz gibi ağaçlardaki taçlanmanın daha sağlıklı olmasını sağlar, ağacınızın daha fazla ışıktan yararlanmasına yardımcı olursunuz.

agaclarda-budama-mevsimi

Ağaçlarda budama yapılması halinde ağaçların daha uzun yıllar sağlıklı kaldığını görebilirsiniz. Özellikle meyve ağaçlarında yapılan budama işlemi, dal kesme, seyreltme gibi işlemler ağacın nefes almasına, daha fazla güneş ışığından yararlanmasına yardımcı olur. Budama işlemi fidanlarda yapılması halinde fidan ve kök arasındaki dengeyi sağlar. Bu sayede fidanların dalları eğilmeyeceği gibi kökün taşıyabileceği bir ağırlıkta fidanı olmuş olur. Bunun yanı sıra her yıl verimli ürün alınmasını sağlamak için de budama etkili bir yöntemdir. Ayrıca dalların çok büyüyerek ağaca zarar vermesini, kırılmaları engellemek için de idealdir.

agaclarda-budama-nasil-yapilir

Meyveler için yapılacak budamanın bilinçli yapılması gerekir. Özellikle meyve alımını arttırmak için yapılacak ağaçlarda budama işlemi kış aylarında yapılmalıdır. Kış aylarında ağaçlar dinleneceği için hem soğuktan zarar görmeden hem de ağaç yapısı çok zarar görmeden işlem yapılabilir. Ana dallara zarar gelmeyecek şekilde şekillendirme amaçlı da budama yapılabilmektedir. Budama dikkatli yapılmaması halinde sonuç vermez. Bu nedenle yapılan işleme dikkat edilmesi gerekir. Budama işlemi birçok farklı konuya bağlı olarak değişebilmektedir. Ağacın yaşı, meyve türü, budanma şekli, ne amaçla budandığı, iklim ve toprak özellikleri gibi farklı etmenlerden söz etmek mümkündür.

agaclarda-budama-ne-zaman-yapilir

Ağaçlarda budama yapılırken ağacın şekline zarar verebilecek kesme işlemleri yapılmamalıdır. Bunun haricinde hızlı gelişen ağaç türlerinde kesim işleminin daha az yapılması gerekir. Ağaçlarda dal kesim işlemi sürgünü arttırır. Zayıf gelişen ağaçlarda budama işlemi de ağacın geliştiği açıya göre ayarlanmalıdır. Güçlü gelişen kiraz, armut, elma gibi ağaçlarda istenildiği aralıklarla yan dal oluşumu sağlanabilir. Budama çeşidi olarak da üç farklı kesimden bahsedilebilir. Şekil budaması, mahsul budaması ve gençleştirme budaması. Her amaca göre farklı budama tekniklerinden yararlanılarak daha verimli ve güzel ağaçlar elde edilebilir.

agaclarda-budama-zamani

Bir önceki yazımız olan Peygamberimizin (S.A.V.) Ağaç Dikmekle İlgili Hadisleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir