Menu

Adaçayı

Adaçayı

Etiketler:Adaçayı, Adaçayı Faydaları, Adaçayı Yararları, Adaçayı Yetiştirme

Adaçayı-görünümü
Eskiden beri alternatif tıp sürekli gelişim göstermekte ve bu yöntemler hala rağbet görmektedir. Şimdiler kaba tabirle kocakarı ilaçları olarak tanımlansa da yerinde ve zamanında uygun yöntemlerle uygulandığında oldukça yararlı yöntemleridir. Adaçayı da bu tedavi yöntemlerinde kullanılan bitkilerden biridir ve vücuda yararı oldukça fazladır. Ülkemizde oldukça fazla yetişen bu ürüne ulaşmak ve temin etmek oldukça kolaydır. Antiseptik olan bu bitkinin faydalarından yararlanmak için doğru yöntemleri bilmemiz gerekmektedir.

Adaçayının faydaları

Kişi kendini yorgun hissettiği anda bu çaydan içebilir. Sinirlenildiği zaman, sakinleşmek için bu çay tercih edilebilir. Vücutta sindirime yardımcı bir eleman olarak casusluk da yapacaktır. Soğuk algınlığı gibi durumlarda kişinin kendine gelmesini sağlayacaktır. Bir bütün halinde bulunan adaçayı bitkisini kullanırken yapraklarından yararlanılır.

Nasıl İçilmelidir?

Adaçayının yaprakları dallarından ayrılır ve havadar, güneş alamayan bir yerde kurutulur. Kurutulmasının üstünden çok zaman geçmeden eğer çay yapılması isteniyorsa havanda toz haline getirilir ve 2’lik bir oranda bir çay hazırlanır. Çay hazırlanırken dikkat edilmesi gereken şey ise adaçayının kaynatılmaması gerektiğidir. Kaynar suya ilave edilen toz 10 dakika demlenir ve hazırdır. Tüm bunların yanı sıra boğaz enfeksiyonları için bal ve sirke ile karıştırılırsa müthiş bir gargara etkisi yapacaktır. Aynı zamanda bu karışım içildiğinde de antiseptik özelliklerinden dolayı vücuda oldukça bağışıklık kazanmasına yardımcı olacak ve hastalıkların iyileşmesinde etken olacaktır.

Adaçayı Resimleri

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir