Menu

Açelya Çiçeğinin Bakımı

Açelya çiçeği fundagiller ailesine ait bit bitkidir. Bu bitkilerin botanik ilmine göre net bir türü ve cinsi yoktur. Açelya çiçeği çok güzel ve çiçeklerini çok çıkardığı için ilgi gören bir çiçek türüdür. Açelya çiçekleri senede bir kez çiçek açarlar. Bu çiçeklenmeleri genel olarak ilkbahar mevsiminin ortalarında olur. Çiçeklerini dökmemesi 2 hafta ve 2 ay arasındadır. İlkbahar ve yaz ayları süresince oluşumunu tamamlayan dallar belirli bir süre uzadıktan sonra uç kısımlarından tomurcuklanmaya başlarlar. Tomurcuklarını oluşturmaları genel olarak sonbahara denk gelir.

Açelya çiçeklerinin kış soğukların da -20 ve -35 dereceye kadar dayanabilirler. Açelya çiçeği çok yoğun olmayan gölgeleri, yarı güneş ve yarı gölge, nemli ve esen ortamları severler. Esintiye bütün gün ihtiyaç duyarlar. Susuz kalmayı ve sıcak iklimleri hiç sevmezler. Açelyalar ev bitkisi kategorisine girmezler. Bahçelerde ve balkonda yetiştirilmeye daha çok uygundurlar. Her taraftan esinti alan ortamlara ihtiyaçları vardır. Eğer açelyaları evde yetiştirecekseniz evin içinde bütün gün esinti oluşturmak zorundasınız. Bulunduğu yeri çok hava alan bir yer olmak zorunda. Açelyalarının yetiştirildiği toprağın asitli toprak olması gerekmektedir.  Bitkinin toprağına doğal gübre eklenmesi çok tavsiye edilen bir durum değildir çünkü doğal gübrenin asit oranını azaltma riski yüksektir. Zaten açelyaların yetiştirildiği topraklar dışarıda hazır halde satılmakta onları alıp kullanabilirsiniz.

Açelya çiçeğinin kökleri derinleri inmez sağa sola yayılır. Bu nedenle çok derin olmayan ama geniş olan bir saksı kullanılması gerekmektedir. Yetiştirildiği iklime göre belki toprak saksıda yetiştirilmesi gerekebilir. Bunun dışında normal plastik saksılar da yetiştirebilirsiniz. Yaz aylarında sıcağın çok yoğun yaşandığı bölgeler de köklerin çok fazla ısınmaması için kalın toprak saksılarda yetiştirilmesi gerekmektedir.  Aksi bir durumda sıcakta aktifleşen bir toprak mantarı açelyanın köklerine zarar verebilir. Kış aylarında -10 derece ve üzeri soğuk olan bölgelerde de toprak saksı da yetiştirilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Orkide yetiştirilmesi ve bakımı başlıklı makalemizde orkide bakımı ve üretimi, orkide çiçeği bakımı nasıl olur ve orkide çiçeğinin yetiştirilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir