Menu

Abronia (Kum Minesi) Çiçeğinin Kaç Türü Vardır?

Gerçek vatanı Amerika’nın California eyaleti olan Kum Minesi, kış mevsimini ve soğuk havaları sevmeyen bir yaz bitkisidir. Genelde bahçelerde ve saksılarda yaşayan bu bitki güle benzer çiçekler verir hoş kokusu ile çiçek severleri adeta büyüler. Abronia‘nın 12 çeşit türü bulunmaktadır. Hemen hemen hepsi bahçelerimizde yetişen süs bitkilerindendir. 15 santimetreyi bulan boyları ve görsel zenginlikleri bakımından bahçe düzenlemelerinde oldukça fazla tercih edilir.
Boş güneşli ve serin yerleri seven Abronia, sert soğukları sevmez. Bu yüzden yaz bitkisi olarak bilinir. Kumlu kuru toprakları sever. Üretimi tohumlarıyla yapılan bitki buket çiçeklerinde de kullanılır. Genelde bahçesi olmayan kişilerin saksılarda yetiştirdiği kum minesi, ilkbaharda ekilir. Mevsimini ılık geçiren iklimli bölgelerde daha sık karşılaşırsınız. Tohumlarına da buralardan ulaşabilirsiniz. 15-25 santimetre aralıklarla dikilen çiçekler, yere yakın yaşarlar. Bitkinin en ideal yaşama alanları deniz kıyısına yakın olan yerlerdir. Yüksek boylu olmayan Abronia, yürüyüş yollarında görsel güzelliği açısından kenar süsü olarak kullanılan bitkilerin başında gelir.

Bir önceki yazımız olan Orkide Alırken Nelere Dikkat Edelim? başlıklı makalemizde Orkide, orkide çiçeği ve orkide secimi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir