Menu

Abronia (Kum Minesi) Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Gecesafasıgiller’den olan Kum Minesi halk arasında Abronia Çiçeği olarak bilinir. Bu bitkilerin 12 çeşit türü bulunmaktadır. Bahçelerimizde süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz Kum Minesi, 15 santimetreye kadar uzayabilir. Uzun ömürlü olan bu bitki soğuk kış mevsimlerine dayanamaz. Sıcak ortamları ve güneşi sever. Yere yatarak gelişen bu bitki, yaz aylarında gül renginde ve hoş kokusu bulunan çiçekler verir. El buketlerine de konulan bu bitkiler, çiçekseverler tarafından oldukça fazla tercih edilir.
Abronia bitkisi yüksek boylu olmamasına rağmen, bahçelerde, yürüyüş yollarında ve bordürlerde yetiştirilir. Evlerde pencere önü ile balkonlara konulan kum mineleri, sepet saksılarda çok hoş görüntü oluşturur. Abronia bol güneşli ve serin ortamları sever. Bu yüzden açık havada ve bahçelerde yetişir. Kumlu, hafif kuru topraklardan hoşlanır. Üretimi tohumu ile yapılan bitki ilkbaharda beklenen son donlardan 6 hafta önce kapalı mekanlarda dikilir. Abronia bitkisinin tohumları, ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyı şeridi gibi kış mevsimini ılık geçiren yörelerde bulunur.

Bir önceki yazımız olan GÜL KESİMİ NASIL YAPILIR? başlıklı makalemizde gül, Gül kesimi ve Gül Yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir