Menu

Abronia (Kum minesi) çiçeği nasıl ve ne zaman çoğaltılır

Genellikle düşük yağış alan, kumlu, iyi drene olmuş topraklarda yetişmektedir. Deniz kıyılarında, plajlar ve kum tepeleri üzerinde doğal yaşam alanıdır. 12 türü içinde abronia´nın umbellata türü yetiştiricilik açısından ön plandadır. Kalın etli yaprakları mor renkli, merkezleri beyaz renkli olup, çoklu kümeler halinde ortaya çıkar.

Kuzey Amerika´nın batı kıyısına özgü bu doğal bitki, Güney Kaliforniya´da bahçe bitkisi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizin sahil bölgelerinde kış mevsiminin ılıman geçtiği bahçelik alanlarda 20-25 cm aralıklarla dikilmek suretiyle yetiştirilebilir. Dikim işlemi, ilkbahar başlarında, tohumların çimlendirilerek, havaların ısınması ile birlikte dikilebildiği gibi, tohumlar doğrudan bahçeye de ekilebilir.

Tohum bir terasta, serada yahut saksıda kumlu toprak içinde, erken bahar dediğimiz dönem içinde çimlendirilir. Öncesinde ılık su içinde 24 saat kadar ıslatılabilir. Çimlenmesi yavaş olan bir bitkidir. Tohum genellikle 15 derece sıcaklıkta 1-2 ay içerisinde filizlenir. Fideler kapalı nemli ortamda olmakla birlikte iyi havalandırılmış tutulmalıdır. Sera ortamında kış ayları içerisinde de çimlendirilebilir. Sonrasında tüplere alınıp, ilkbaharda son beklenen donlardan sonra kum köklü fidan olarak bahçeye dikilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ÇELİK GÜL YETİŞTİRME başlıklı makalemizde çelik gül ve gül hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir